Nauka jazdy – błędy których lepiej nie popełniać
Nie można nauczyć się czegokolwiek bez popełniania błędów. Jednak najważniejsze jest to by z nich wyciągać wnioski. Dlatego warto wiedzieć, jakie przeszkody stają podczas nauki jazdy samochodem. Nie jest to proste przedsięwzięcie, ale warto się zmobilizować do uzyskania uprawnień kierowcy. Nauka jazdy pomoże nam w przyszłości zrealizować dalekie wyprawy, co docenimy po otrzymaniu upragnionego dokumentu. Zanim ta chwila nastąpi musimy przejść przez kurs szkoleniowy.
Tego powinni wystrzegać się wszyscy przyszli kierowcy
Wybierając ośrodek szkoleniowy kieruj się rekomendacjami znajomych oraz opiniami, które znajdziesz w sieci. Lepiej wiedzieć, jakich instruktorów unikać. Poza tym sprawdź sam z kim miałbyś podjąć się nauki prowadzenia samochodu.
Ponieważ zdarza się, że oprócz ceny i sposobu przekazywania wiedzy duże znaczenie dla kursanta ma osobowość instruktora. Bez osobistej oceny nauczyciela nie wsiadaj za kółko. Stres lub skrępowanie znacznie obniżą Twoje szanse na owocną naukę i osiągnięcie sukcesu. Nigdy nie rozpoczynaj lekcji będąc zmęczonym lub zniechęconym. Tracisz w ten sposób pieniądze, nadużywasz cierpliwości instruktora i nie robisz postępów. Lepiej przełożyć jazdy na lepszy dzień niż w złości, zniechęceniu lub smutku zmuszać siebie do wykonywania manewrów drogowych. Nie wstydź się mówić, że czegoś nie rozumiesz lub nie potrafisz zrobić. Twój instruktor bierze pieniądze za przekazywanie wiedzy. Jednak nie będzie sam z siebie świadomy Twoich braków lub wątpliwości.
Musisz sam o nich informować. Nie wstydź się również prosić o powtarzanie niektórych manewrów lub nazw poszczególnych części samochodowych. Ich znajomość ostatecznie zostanie sprawdzona dopiero na egzaminie. W czasie kursu pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj. Nie bój się próbować wykonywać manewry. Jeżeli z góry założysz, że parkowanie tyłem nie jest dla Ciebie, to nigdy go nie opanujesz. Mając pecha możesz na najbardziej znienawidzony manewr trafić na egzaminie. Co wtedy zrobisz? Przecież nie będziesz kazał egzaminatorowi wykonanie zmiany zadania. Musisz próbować inaczej się nie nauczysz.
Nie zgadzaj się na długie trasy poza miastem. Ponieważ to w mieście przeprowadza się egzaminy i manewry na skrzyżowaniach, rondach, a także podczas trudnych sytuacji drogowych będą sprawdzane dokładnie. Natomiast jazda prosto przed siebie nikogo za bardzo nie obchodzi w czasie egzaminu. Dlatego wybieraj ośrodki szkolące w mieście egzaminacyjnym lub w jego bardzo bliskim sąsiedztwie. Zapisz się najpierw na część teoretyczną egzaminu i ją zdaj. Dopiero po jej zaliczeniu wpisz się na listę kandydatów podchodzących do części praktycznej. Inaczej stracisz pieniądze przeznaczone na obie części. Jest to działanie pozbawione sensu i wskazujące na dużą niecierpliwość. Czasem lepiej poczekać, o czym doskonale przekonasz się prowadząc samochód na ulicy.